Ако се въведе лицензионен режим за ВиК операторите, контролът върху дружествата ще бъде много по-стриктен. Това предложи от парламентарната трибуна председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Той изтъкна пред депутатите, че от 1 октомври такъв режим ще действа за търговията с природен газ.
Предложението беше подкрепено единствено от групата на "Демократична България". Има нужда от по-добър контрол над ВиК, за което КЕВР няма инструменти, заяви народният представител Мартин Димитров. „За естествени монополи контролът трябва да е ежегоден и стриктен. Защо за енергийните дружества има стриктен контрол, но не и за ВиК?“, попита той и посочи: „Ако не променим модела на работа, нищо няма да се промени. Както има недоволство от сегашния състав на КЕВР, така ще има и от следващия“.
Депутатите отправиха множество критики към КЕВР за повишените цени на водата, загубите, лошото качество и водния режим в немалко населени места. На режим са шест общини, а 367 села имат вода само по час на седмица, заяви депутатът Танер Али (ДПС).
Иван Иванов посочи, че за периода 2017 – 2021 г. след проверки за изпълнението на бизнес плановете 17 ВиК дружества са били задължени да намалят цената за потребителите.
На въпрос на социалиста Манол Генов дали е възможно цената да бъде намалена в селища с негодна за пиене вода, шефът на КЕВР заяви, че законът не позволява различни цени на територията на едно ВиК дружество. От изказване на Катя Панева (ДБ) стана ясно, че групата подготвя законодателна промяна за диференциране на цената на водата. Иванов обаче предупреди, че без единна цена няма да получаваме европейско финансиране.
"ВиК Добрич" е най-проблемният ВиК оператор в страната. 80% от водата се губи поради лоша инфраструктура и вероятно кражби, заяви още Иван Иванов.
Той припомни, че за цялостна рехабилитация в сектора са нужни 12 млрд. лв., а заплатите на работещите във водните дружества са близки до минималната. За 2019 г. инвестициите са били 113 млн. лв.
Цената на водата се повиши със 70% и гражданите не получиха нищо от милионите, които се наляха. Течовете са бизо 70 на сто, заяви Мая Манолова ("Изправи се БГ! Ние идваме!). Според нея няма връзка между повишената цена, инвестициите и качеството на услугата.
„Нагло е да се твърди, че гражданите трябва да плащат още за вода и да не получават нищо. Партийните калинки и фирмите, които уж правят ремонти, източиха парите на българските граждани с любезното съдействие на регулатора“, обвини тя КЕВР.
Иван Иванов призова Манолова, тъй като мандатът му изтича, да намери човек, който постоянно да задържа и намалява цените на водата, тока и парното.
Георги Георгиев от ИНТ заяви, че в сектора има провал и партията му планира приоритетно да бъдат отделени средства от Плана за възстановяване, секторната оперативна програма и бюджета за изграждането на ново водоснабдяване.
Моделът на регулиране не е удачен, каза Николай Нанков от ГЕРБ – СДС.
Според Атанас Костадинов (БСП) няма изискване от Брюксел за единна цена на водата, а е имало радикална подготовка за концесиониране. Според Рамадан Аталай (ДПС) е възможно да се премине към концесиониране и дружествата да получават печалба.
През есента ще приключи разглеждането на бизнес плановете на операторите, когато КЕВР ще има нов председател, каза Иванов.
преди 3 години спирай еврофинанса, дет ви ояде и улесни краднененто. отговор Сигнализирай за неуместен коментар